D牞Y NIEPODLEGΜ列I
W CAΒJ GMINIE 名IDNICA

100 d瑿闚 za ka盥y rok odzyskanej niepodleg這軼i posadz w gminie 安idnica jej mieszka鎍y, samorz康owcy, radni, uczniowie szk馧 i organizacji spo貫cznych. Drzewa sadzone w tym roku w ca造m kraju b璠 upami皻nia 100. rocznic odzyskania przez Polsk Niepodleg這軼i. D瑿a z tabliczk nr 1 w鎩t gminy Teresa Mazurek wraz z zaproszonymi go嗆mi i uczniami posadzi豉 przy Szkole Podstawowej im. Jana Paw豉 II w Grodziszczu.

Inicjatywa podj皻a przez wiele samorz康闚 w ca造m kraju nawi您uje do przedwojennego sadzenia „D瑿闚 Niepodleg這軼i” w latach 1918-1928. By造 one uosobieniem si造, d逝gowieczno軼i i nieprzemijaj帷ej pami璚i – jako 鈍iadectwo odzyskania przez Polsk niepodleg這軼i. Wiele z tych drzew przetrwa這 do dzisiaj, staj帷 si niejako 鈍iadkami tamtych wa積ych wydarze. Bardzo si ciesz, 瞠 ta pi瘯na tradycja jest kontynuowana, szczeg鏊nie przez m這de pokolenia. Tym wi瘯sza jest moja rado嗆, 瞠 dzi w鈔鏚 m這dego pokolenia mog sadzi d瑿a z tabliczk numer 1 ze 100 w gminie 安idnica, na pami徠k 100. rocznicy odzyskania przez Polsk Niepodleg這軼i. Kiedy b璠zie przychodzi w to miejsce wraz ze swoimi dzie熤i, to b璠zie mogli im opowiada, 瞠 byli軼ie 鈍iadkami tej uroczysto軼i. Mam nadziej, 瞠 b璠ziecie dba o niego. Jest jeszcze jeden aspekt. Niebawem b璠ziemy obchodzi 安iatowy Dzie Ziemi. Musimy pami皻a, 瞠 drzewa i krzewy to nasze "zielone p逝ca", dzi瘯i kt鏎ym jeste鄉y zdrowsi – podkre郵a豉 w鎩t gminy Teresa Mazurek.

Pierwsze sadzonki trafi造 10 marca br. do w這darzy wsi, z okazji og鏊nopolskiego Dnia So速ysa. Ale to w豉郾ie teraz w wi瘯szo軼i so貫ctw odbywaj si pierwsze uroczysto軼i z tym zwi您ane. D瑿y Niepodleg這軼i s ju m.in. w Grodziszczu, Burkatowie, Mokrzeszowie oraz przy Przedszkolu Bajkowa Dolinka w Pszennie.