DÊBY NIEPODLEG£O¦CI
W CA£EJ GMINIE ¦WIDNICA

100 dêbów za ka¿dy rok odzyskanej niepodleg³o¶ci posadz± w gminie ¦widnica jej mieszkañcy, samorz±dowcy, radni, uczniowie szkó³ i organizacji spo³ecznych. Drzewa sadzone w tym roku w ca³ym kraju bêd± upamiêtniaæ 100. rocznicê odzyskania przez Polskê Niepodleg³o¶ci. Dêba z tabliczk± nr 1 wójt gminy Teresa Mazurek wraz z zaproszonymi go¶æmi i uczniami posadzi³a przy Szkole Podstawowej im. Jana Paw³a II w Grodziszczu.

Inicjatywa podjêta przez wiele samorz±dów w ca³ym kraju nawi±zuje do przedwojennego sadzenia „Dêbów Niepodleg³o¶ci” w latach 1918-1928. By³y one uosobieniem si³y, d³ugowieczno¶ci i nieprzemijaj±cej pamiêci – jako ¶wiadectwo odzyskania przez Polskê niepodleg³o¶ci. Wiele z tych drzew przetrwa³o do dzisiaj, staj±c siê niejako ¶wiadkami tamtych wa¿nych wydarzeñ. Bardzo siê cieszê, ¿e ta piêkna tradycja jest kontynuowana, szczególnie przez m³ode pokolenia. Tym wiêksza jest moja rado¶æ, ¿e dzi¶ w¶ród m³odego pokolenia mogê sadziæ dêba z tabliczk± numer 1 ze 100 w gminie ¦widnica, na pami±tkê 100. rocznicy odzyskania przez Polskê Niepodleg³o¶ci. Kiedy bêdzie przychodziæ w to miejsce wraz ze swoimi dzieæmi, to bêdzie mogli im opowiadaæ, ¿e byli¶cie ¶wiadkami tej uroczysto¶ci. Mam nadziejê, ¿e bêdziecie dbaæ o niego. Jest jeszcze jeden aspekt. Niebawem bêdziemy obchodziæ ¦wiatowy Dzieñ Ziemi. Musimy pamiêtaæ, ¿e drzewa i krzewy to nasze "zielone p³uca", dziêki którym jeste¶my zdrowsi – podkre¶la³a wójt gminy Teresa Mazurek.

Pierwsze sadzonki trafi³y 10 marca br. do w³odarzy wsi, z okazji ogólnopolskiego Dnia So³tysa. Ale to w³a¶nie teraz w wiêkszo¶ci so³ectw odbywaj± siê pierwsze uroczysto¶ci z tym zwi±zane. Dêby Niepodleg³o¶ci s± ju¿ m.in. w Grodziszczu, Burkatowie, Mokrzeszowie oraz przy Przedszkolu Bajkowa Dolinka w Pszennie.

2018 Copyright © Starostwo Powiatowe w ¦widnicy
Wszystkie tre¶ci oraz materia³y zamieszczone w serwisie s± w³asno¶ci± Powiatu ¦widnickiego, który zastrzega sobie do nich wszystkie prawa autorskie
Redakcja serwisu zastrzega sobie prawo skracania i redagowania nadsy³anych materia³ów.