Festiwal Piosenki Harcerskiej i Patriotycznej

17 marca, w auli III Liceum Ogólnokształcącego, odbył się Festiwal Piosenki Harcerskiej i Patriotycznej, który w tym roku minął pod nazwą „Biało – czerwone nuty”. Na początek każdy uczestnik i gość festiwalu otrzymał pamiątkowy znaczek i polskie jabłko. Gromady zuchowe i drużyny harcerskie „wyśpiewały Ojczyznę” świętując urodziny naszej 100 – letniej Polski, (w którą wcieliła się phm. Monika Olszewska). 

W „prezencie” przygotowali dla niej występy składające się z dwóch utworów o charakterze patriotycznym oraz harcerskim dla uczczenia jubileuszu 100-lecia Związku Harcerstwa Polskiego. 16 jednostek organizacyjnych (w sumie 315 osób) prezentowało się w czterech kategoriach wiekowych: zuchy - dzieci z klas 0-3, harcerze – dzieci z klas 4 – 6, harcerze starsi - dzieci z klas 7 i gimnazjalnych oraz wędrownicy - młodzież uczęszczająca do szkół średnich. Początek festiwalu należał do gromad zuchowych, których w tym roku było sześć. Następnie zuchy udały się do sali gimnastycznej na dalsze świętowanie urodzin w formie gier i zabaw (związanych z historią Polski, wiedzą geograficzną, znajomością przysłów) przygotowanych przez zuchmistrzynie pwd. Aleksandrę Taraban i phm. Ewę Żurman. Pozostali uczestnicy, między występami, mieli okazję wysłuchać kilku zagadek, odpowiedzieć na pytania z kategorii NAJ, a także poznać słynnych Polaków przedstawionych z innej strony. Najlepsi byli nagradzani drobnymi upominkami – ciastkami i gadżetami patriotycznymi Festiwalowe zmagania oceniało jury w składzie: p. Joanna Janas, hm. Anna Zalewska oraz phm. Daniel Rydz. Jury wzięło pod uwagę: ogólny wyraz artystyczny, znajomość tekstów piosenek, muzyczną interpretację, oryginalność, aranżację, prezentację na scenie, postawę i umundurowanie, dobór repertuaru.
Po wysłuchaniu wszystkich występów ogłoszono wyniki, które przedstawiały się w następujący sposób:

Kategoria zuchowa

I miejsce – 23 ŚGZ „Leśne Duszki”
II miejsce – PGZ „Nocne Wilczki” 
III miejsce – 1 ZGZ „Dzielne Smoki”          
IV miejsce – 29 ŚGZ „Leśni tropiciele”    
V miejsce -  10 ŚGZ „Pogromcy Gargamela”        
VI miejsce -  5 ŚGZ „Hakuna Matata”

Kategoria harcerska

I miejsce – 10 ŚDH „Mrówkojady”
II miejsce – 29 ŚDH „Dęby”
III miejsce – 4 ŚDH „Czterolistna Koniczyna”                      
IV miejsce – 13 ŚDH „Słoneczni”

Kategoria starszoharcerska

I miejsce – 29 ŚDSH „Dęby”
II miejsce – 2 ŚDH „Róża Wiatrów”
III miejsce – 10 ŚDSH „Piranie”
IV miejsce – 22 SDSH „Arsenał”

Kategoria wędrownicza

I miejsce – 3 ŚDW „Desafio”
II miejsce – 29 ŚDW „Dęby”

Zwycięzcy festiwalu otrzymali dyplomy, puchary - nutki i nagrody za pierwsze, drugie i trzecie miejsce w poszczególnych kategoriach. Nagrodami były instrumenty i sprzęt muzyczny, gry planszowe o tematyce patriotycznej. Na koniec wszyscy otrzymali wiatraczek biało-czerwony z papieru. Festiwal został dofinansowany przez Powiat Świdnicki.

Związek Harcerstwa Polskiego 

 

   

 


 

 |  do góry  |


2018 Copyright © Starostwo Powiatowe w Świdnicy
Wszystkie treści oraz materiały zamieszczone w serwisie są własnością Powiatu Świdnickiego, który zastrzega sobie do nich wszystkie prawa autorskie
Redakcja serwisu zastrzega sobie prawo skracania i redagowania nadsyłanych materiałów.