Listy do Polski młodych harcerzy

 

 

Agnieszka Kosałka i Dominik Koziarz z 10 ŚDW „Mrówkojady”
„List do Polski”

Witaj, Polsko, przez wieki sławiona
Dumą rozpierasz, jak orzeł ramiona
Ten biały w godle, co głowę unosi
Naród nasz chwałę o Tobie głosi
Tyś ciosem ciężkim kiedyś raniona
Wojen i bitew nosisz znamiona.
Jednak ugięta nigdy nie byłaś
Tak jak Feniks – z popiołów odżyłaś.
Liczne twe cudy, skarby i dzieła
Nigdy na laurach tych nie spoczęłaś
Zawsze gotowa, jak orzeł biały
Nie raz o Tobie słyszał świat cały.
Nie zdołał żaden najeźdźca Ciebie
Tak ostatecznie umieścić w Niebie
Mimo zniknięcia ze świata mapy
Ty powróciłaś na nią przed laty!
W dniu Twych urodzin, Polsko Wspaniała
Społeczność harcerska życzy Ci cała
Byś nigdy wiary nie zatraciła
I nie raz jeszcze świat zaskoczyła!
Harcerskie „Czuwaj”, harcerską pieśń
Nasza drużyna pragnie Ci nieść
Wciąż szczerą wolą służyć Ci wiernie
I losom Twym nie przyglądać się biernie!
Zuzanna Wolińska z 13 ŚDSH „Mafikeng”

Polsko wieczysta! Polsko zawzięta! Ty mnie urzekłaś swa odwagą. Twoją historię coraz zacieklej odkrywam. Tyś już prawie istnieć przestała, lecz powróciłaś! Z dumą i z honorem, na nowo zdobiąc mapy wszelakie. Uniosłaś głowę swa wysoko, stając się niezależna, zdobywając w końcu niepodległość należyta. Poszczycić się możesz ducha hartem, a i wytrwałością niebywałą. Waleczna, lecz piękna zarazem. Twe góry strzeliste, pokryte puchem białym. Twe łąki zraszane rankiem rosą przezroczystą. Twe pola uprawne skąpane w słońca letnim blasku. Twe miasta stare skrywające tajemnic mnóstwo. Ach, Polsko … KOCHAM CIĘ!

29 ŚDSH „Dęby”
„Ku Miłości”
Polko moja, Polsko miła
Dla Ciebie złoto bym rzuciła
Dla Ciebie bije moje serce
Choć historia twoja nie jest jak w piosence.

Biały orzeł na czerwieni
Słońcu, radość też się mieni
Od pomorza po gór szczyty
Byłaś wielka, byłaś mała
Ale zawsze będziesz znana
I Cię nigdy nie oddamy
Bo za bardzo Cię kochamy.
Od stulecia niepodległa
A nadal od walk odległa
Chcemy byś nasza była na wieki
Smutek nasz gdy jesteś daleki.
Dla ciebie najlepsze rzeczy bym dała
Kocha Cię przecież Ojczyzna cała!

5 ŚGZ „Hakuna Matata”

Kochana Polsko! Z okazji 100.lecia, nasza 5 ŚGZ „Hakuna Matata”, chciałaby Ci życzyć: kolejnego 1000.lecia, więcej patriotów, nigdy więcej wojen, mniej zanieczyszczeń, większego przyrostu naturalnego, żeby każdy pamiętał o Twoich świętach i uroczystościach, więcej zieleni, dobrych relacji z Unią Europejską, szacunku od innych państw i wszystkiego co najlepsze! Czuj!

Zastęp „Skautki” z 29 ŚDH „Dęby”

Droga Polsko! Życzymy Tobie wszystkiego dobrego, pokoju na świecie, pięknej przyrody, czystego powietrza oraz pięknego widoku. Dziękujemy za wszystko, kochamy Ciebie !!!

Zastęp „Burza” z 13 ŚDSH „Mafikeng”

Szanowna Polsko! Na początku chciałabym Ci podziękować, za to, że mogę oglądać cuda, jakie należą do Ciebie. Twoje piękne lasy, góry i morze. Dzięki Tobie mogę spacerować po parku, wiedząc, że należy on do Ojczyzny mojej. Na polskich terenach dużo Twoich przyjaciół: wiewiórki, dziki, barwne gołębie i inne ptaki, które odlatują na zimę pamiętają o Tobie. Ostatnio z zagranicy wróciło kilka znanych mi osób. Zapewne dlatego, że tu jest ich miejsce, bo wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej.

Zastęp „Wiewiórki” z 10 ŚDH „Mrówkojady”

Droga Polsko! 11 listopada minie setna rocznica odzyskania Niepodległości przez nasz Naród. Jesteśmy bardzo szczęśliwe i dumne z tego powodu. Od 100 lat jesteśmy silnym i pełnoprawnym państwem. Chcemy, aby nasz kraj stawał się większy i aby nasi wnukowie mogli się nim cieszyć. Możemy z dumą chodzić po ulicach i ogłaszać, że jesteśmy Państwem Niepodległym. Życzymy Ci, abyś istniała do końca świata i jeden dzień dłużej!

Zastęp „Jaskółki” z 10 ŚDH „Mrówkojady”

Droga Polsko! Na wstępie chcemy Cię serdecznie pozdrowić. W tym liście postanowiłyśmy napisać wszystko co chcemy Ci przekazać. Bardzo cieszymy si, że po 123 latach odzyskałaś Niepodległość. Mamy nadzieję, że nie będzie już więcej wojen, a wszystkie, które przeżyłaś nie będą dla Ciebie czymś, o czym będziesz pamiętać długo. Życzymy Ci, aby wszyscy ludzie kochali Cię i podziwiali Twoje przetrwanie mimo, że długo nie było Cię na mapie świata. Cieszymy się, że wróciłaś na mapy! Mamy nadzieję, że cieszysz się, że mieszkamy u Ciebie.

„Spośród słów używanych nieczęsto, tłumnie dzisiaj na place wybiegło słowo piękne, jak honor i męstwo, słowo, które brzmi – Niepodległość”. Marcin Wolski
Zastęp „Sokół” z 29 ŚDH „Dęby”

Wszystkiego najlepszego z okazji rocznicy odzyskania niepodległości. Życzymy Ci, żebyś nadal była taka dzielna jak przy rozbiorach, taka odważna jak przy pierwszej wojnie światowej oraz wiecznej wiary jak przy drugiej wojnie światowej.

18 PGZ „Nocne wilczki”

Droga Polsko! Chcielibyśmy Ci bardzo podziękować za wszystko co nam dajesz: za góry, piękne widoki, morze, ładne zamki, jeziora, łąki, piękne krajobrazy, za to, że mamy tu dom, rodzinę, przyjaciół, przepyszne słodycze, lody, harcerstwo …

Zastęp „Orzeł” z 29 ŚDH „Dęby”

Kochana Polsko! Z okazji urodzin życzymy Ci, abyś dalej była niepodległym krajem. Aby opiekowali się Tobą ludzie, którzy cenią Cię za to jaka jesteś. Abyś dalej była taka wyjątkowa, jaka jesteś. Aby znali Cię nawet na innych kontynentach. Aby ludzie mówili o Tobie jak najmilsze słowa. Zawsze będziemy
o Tobie pamiętać!

 

 


 

 |  do góry  |


2018 Copyright © Starostwo Powiatowe w Świdnicy
Wszystkie treści oraz materiały zamieszczone w serwisie są własnością Powiatu Świdnickiego, który zastrzega sobie do nich wszystkie prawa autorskie
Redakcja serwisu zastrzega sobie prawo skracania i redagowania nadsyłanych materiałów.