100 lecie odzyskania niepodległości.
Uroczysta Sesja i koncert "Mazowsza"

Uroczysta sesja Rad Gmin i Rady Powiatu Świdnickiego, koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze", odznaczenia dla Zasłużonych dla Dolnego Śląska i "Orły Powiatu" dla osób zaangażowanych w rozwój i promocję Powiatu Świdnickiego. Tak w piątek, 5 października, wyglądały obchody 100 lecia odzyskania niepodległości przez Polskę zorganizowane przez Powiat Świdnicki, Urząd Miejski w Świdnicy przy współudziale gmin z terenu Powiatu Świdnickiego.

Oficjalne obchody rozpoczęły się od uroczystej sesji, którą poprowadzili przewodniczący rad gmin Powiatu Świdnickiego. Podczas obrad podpisano Deklarację Świdnicką, w której przypomniano historię Ziemi Świdnickiej i zadeklarowano chęć współpracy w duchu przyjaźni, tolerancji i zrozumienia.

Podczas sesji wręczono trzy odznaki Zasłużony dla Dolnego Śląska. Jedną z nich otrzymała Jolanta Kumor, świdniczanka, nauczycielka WF oraz trenerka Mistrza Świata w rzucie młotem Pawła Fajdka. Drugie odznaczenie otrzymał sam Paweł Fajdek. Trzecie wyróżnienie otrzymał Wicestarosta Świdnicki Zygmunt Worsa, który oprócz piastowania funkcji wicestarosty jest równocześnie Prezesem Dolnośląskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Uroczysta sesja była także okazją do uhonorowania Wójt Gminy Świdnica Teresy Mazurek "Orłem Powiatu" za promocję i wkład w rozwój Powiatu Świdnickiego. Laudację wygłosił Wicestarosta Zygmunt Worsa. Nagrodę dla "Zasłużony dla Miasta Świdnicy" odebrała Ida Jenková, burmistrz czeskich Polic. Nagrodę wręczyła Prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska.
Obrady uroczystej sesji uświetnił koncert chóru Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze".

Drugim elementem obchodów 100 lecia odzyskania niepodległości był koncert Zespołu Mazowsze. Licznie zgromadzoną publiczność na lodowisku Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji powitali Starosta Piotr Fedorowicz i Wicestarosta Zygmunt Worsa. Nim "Mazowsze" rozpoczęło swój występ wręczono kolejną statuetkę "Orła Powiatu". Z rąk włodarzy powiatu odebrał ją Starosta Łowicki Krzysztof Figat. Tym razem statuetkę wręczono za "działalność na rzecz współpracy powiatów partnerskich Kartuskiego, Łowickiego, Tatrzańskiego i Świdnickiego".

Piotr Dębek